Wtorek, 25 czerwca 2024

Seniorzy i młodzież odwiedzają seniorów z Krężnicy Jarej

Grupa seniorów i młodzieży działająca w ramach projektu „MEWA- Międzypokoleniowa Edukacja we Wspólnej Aktywności”, finansowanego ze środków Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „ Aktywni +” na lata 2021-2025 w Lublinie. Zorganizowała spotkanie z Seniorami z poza Lublina.

15.12.2023 Uczestnicy projektu odwiedzili seniorów ze Stowarzyszenia „Cis” w Krężnicy Jarej, któremu przewodniczy pani Krystyna Roman. Na początku spotkania seniorzy skupieni wokół projektu Fundacji Instytut Aktywizacji i Rozwoju społecznego opowiedzieli o profilu działalności i podejmowanych inicjatywach wspólnie z grupą młodzieży działających w ramach integracji międzypokoleniowej.

Gospodarze spotkania nie pozostali im dłużni i opowiedzieli o działaniach Stowarzyszenia Społecznego „Cis”, które powstało w 2007 roku i liczy obecnie około 20 osób, a mianowicie:

– prowadzona jest Izba Regionalna działająca od 2011 r.,

– działają warsztaty rękodzieła „Aktywny senior”,

– założona jest grupa malarska wielopokoleniowa z udziałem osób z wykształceniem artystycznym i w zakresie sztuki,

– prowadzone są wielotematyczne spotkania o nazwie „Pogadalnie” (ostatnie miało miejsce 12.12.2023 na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia),

– stała współpraca z Gminą Niedrzwica Duża w zakresie inicjowania projektów i zdobywania funduszy,

– wydawana jest gazetka parafialna „Florian”.

Po wspólnym posiłku i zapoznaniu uczestnicy spotkania udali się do Izby Regionalnej, gdzie największe wrażenie zrobiła na nich Sala Kominkowa, w której eksponowane były obrazy malowane i haftowane o różnorodnej tematyce wykonane własnoręcznie przez seniorki z grupy malarskiej. Na wyższej kondygnacji znajdowały się dwie izby. W jednej zgromadzono pamiątki z dawnych lat, takie jak dziecięce zabawki, kołowrotki, żelazka oraz Ukraiński ręcznik sakralny, natomiast w drugiej znajdowały się stare fotografie oraz dokumenty mieszkańców dawnej Krężnicy.

Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, przy wspólnym stole z tradycyjnymi potrawami. Miłym akcentem kończącym spotkanie było wspólne kolędowanie i wymiana prezentów.

 

 

„Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych Aktywni+” na lata 2021–2025”

Poprzedni artykuł
«
Tagi: