Muzykoterapia to dziedzina z pogranicza sztuki i nauki, która wykorzystuje muzykę i elementy dźwiękowe w celu osiągnięcia określonych efektów terapeutycznych. W kontekście osób starszych, muzykoterapia staje się narzędziem o nieocenionej wartości, wspierającym zdrowie psychiczne, emocjonalne, a nawet fizyczne. Poprzez angażowanie osób starszych w zajęcia muzykoterapii, można wpływać na poprawę jakości ich życia, wzmacniać interakcje społeczne i redukować poczucie izolacji.
Właśnie takie cele postawiła przed sobą grupa „ROZTAŃCZENI SENIORZY”, która postanowiła w ramach projektu „Senioralna Akcja-Edukacja, współpraca. Wzajemne pomaganie i angażowanie.” Realizowanego przez Fundację Rozwoju i Aktywności Społecznej „Przyjaźń”, zorganizować inicjatywę społeczną ZAJĘCIA Z MUZYKOTERAPII, połączone z integracją wewnątrzpokoleniową. Projekt był współfinansowany ze środków Rządowego Programu Aktywni+.
Na warsztaty seniorzy zaprosili uczestników z grupy wiekowej 60+, były to osoby z poza projektu, na co dzień nie działające aktywnie. Dzięki temu zajęcia stały się nie tylko miejscem aktywizującym osoby starsze, ale także dały możliwość zintegrowania się wewnątrzpokoleniowo. Seniorzy z grupy projektowej tak planowali inicjatywę, by pozwoliła ona na włączenie często odizolowanych, samotnych osób starszych. By dała przykład, jak aktywnie i z pożytkiem dla zdrowia można zagospodarować swój czas wolny. Stąd zaangażowane zostały także osoby starsze spoza grupy, do których dotarli uczestnicy projektu.
Zajęcia odbywały się w październiku, listopadzie i grudniu 2024 r. w siedzibie Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie ul. Łabędzia 15. Do prowadzenia zajęć seniorzy zaprosili doświadczoną trenerkę terapii tańcem i ruchem P. Sylwię Sawa-Pasternak. Pani Sylwia prowadzi warsztaty rozwojowe dla osób w każdym wieku i ma za sobą kilka edycji zajęć z muzykoterapii dla osób starszych, które za każdym razem cieszą się dużym uznaniem.
W ramach inicjatywy odbyło się 6 spotkań integracyjno, gimnastyczno, tanecznych, które trwały po 2 godziny. Podczas których przy odpowiedniej muzyce odbywały się ćwiczenia poprawiające koordynację ruchową, ćwiczenia uczące technik zapamiętywania, na pozbycie się napięć bólowych oraz relaksacyjne. Dla każdego uczestnika przygotowany był poczęstunek oraz różne napoje: kawa, herbata, woda mineralna w butelkach.
Podczas realizacji inicjatywy byli zaangażowani partnerzy: Klub Seniora Bronowice, Koło Rencistów i Emerytów Bronowice oraz OHP w Lublinie.
W dniu 9 grudnia 2024 r. na zakończenie inicjatywy odbyło się uroczyste spotkanie w świątecznej scenerii, w trakcie którego, podsumowane zostały działania i osiągnięte cele.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz
Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025- Edycja 2024