Wtorek, 25 czerwca 2024

Inwestujemy w zdrowie

Grupa seniorów i młodzieży działająca przy Fundacji Rozwoju i Aktywności Społecznej „Przyjaźń” i Fundacji Instytut Rozwoju i Aktywizacji Społecznej zajęła się problemem kondycji osób starszych. Pod okiem ekspertki, wspólnie z grupą młodszych wolontariuszy uczy się koncentracji oraz ziołolecznictwa.

Celem tych działań jest utrzymanie kondycji (nie tylko fizycznej ale i psychicznej). Dlatego grupa ma trzy spotkania w ramach muzykoterapii.

Uczestniczki zajęć są zadowolone.  – To jest forma ruchu regenerująca nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Różne ćwiczenia koordynujące dwie półkule – mówi pani Ania, która uczestniczy we wszystkich zajęciach.

W planie są zajęcia z ziołolecznictwa.  – Będziemy uczyć się rozpoznawania ziół, zastosowań, sporządzania koktajli owocowo-warzywnych – zachwala pani Zofia, członkini grupy.

Skąd pomysł na wspólne zajęcia z młodzieżą? Założeniem projektu była integracja międzypokoleniowa. Do grupy seniorów dołączyła grupa młodzieży współpracując ej z Instytutem Aktywności i Rozwoju Społecznego.

Podczas międzypokoleniowego wyjazdu do Serpelic w 2022 roku zorganizowanego przez Fundację Przyjaźń powstał pomysł inicjatywy mającej na celu polepszenie stanu zdrowia pod hasłem Inwestujemy w zdrowie. Jest to kontynuacja wcześniejszej działalności grupy. Grupa wewnątrz fundacji nosi nazwę „muzykoterapia”, bo powstała przy okazji organizacji zajęć z muzykoterapii. – Zaplanowane przez nas działania były na tyle interesujące, że przyciągnęły też osoby spoza naszej grupy – opowiada pani Basia. Chodzi tu o zdrowie fizyczne i psychiczne. Mając doświadczenie z poprzedniej inicjatywy wspierania zdrowia ziołami, postanowiliśmy iść w tym kierunku. Zazwyczaj w wieku senioralnym pojawiają się kłopoty z pamięcią i koncentracją. Zaprosiliśmy na trzy spotkania terapeutkę panią Sylwię, która uczy nas technik zapamiętywania.

Na zajęciach są prowadzone ćwiczenia na koncentrację i utrzymanie właściwej postawy ciała. Gimnastyka przy odpowiedniej muzyce pozwala rozładować napięcie emocjonalne. Zajęcia są prowadzone w sposób, że są interesujące dla osób w każdym wieku.

W celu wsparcia inicjatywy została zorganizowana zbiórka internetowa na opłacenie zajęć ziołolecznictwa i gimnastyki wspomagającej pamięć.

Wspomaganie leczenia ziołami

Elementem zaplanowanych działań są zajęcia z fitoterapii. Fitoterapia polega na wspomaganiu leczenia ziołami. Nauka ta nie odrzuca leków, ale uznaje za właściwe wzmacniać tradycyjne metody leczenia ziołami.

W tej inicjatywie przewidziane są dwa spotkanie z fitoterapeutką. Zajęcia poprowadzi pani Kamila, doświadczona fitoterapeutka. Na spotkaniu zostaną przedstawione sposoby pozyskiwania ziół z dobrych źródeł jak również stosowania ich na co dzień. – Nie można zbierać ziół przy ruchliwej drodze, nie kupować z nieznanych źródeł. Lepsze sią zioła sypane niż w torebkach – zapytane przez nas seniorki jednym tchem wymieniają podstawowe zasady zbierania ziół.

Organizacja zajęć ma na celu podniesienie odporności organizmu i wspomaganie leczenia niektórych schorzeń. Będzie nas uczyć sporządzania pożywnych, zdrowych koktajli owocowo-warzywnych i naparów z ziół.

Zajęcia teoretyczne to nie koniec. – Inicjatywę zakończymy spacerem nad Zalewem Zemborzyckim – opowiada pani Zofia. Jego celem będzie sprawdzenie umiejętności rozpoznawania ziół w terenie i możliwości ich pozyskania z naturalnych stanowisk. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć zdrowia i smacznego!

 

FOTORELACJA

 

Jeśli chcecie Państwo wesprzeć inicjatywę, poniżej zamieszczamy link do zrzutki.
https://zrzutka.pl/s9efb9
Darowiznę można także wpłacać bezpośrednio na konto Fundacji:
Fundacja Rozwoju i Aktywności Społecznej „Przyjaźń”, ul. Przyjaźni 14/6 20-314 Lublin, nr konta: 29 1140 1094 0000 5404 0800 1001
tytuł: Darowizna na międzypokoleniową inicjatywę ZDROWIE.

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Tagi: