Wtorek, 25 czerwca 2024

Pomoc schronisku dla bezdomnych zwierząt

Jesteśmy 10 osobową grupą 60 +, działającą przy Fundacji Przyjaźń.

Na przestrzeni lat uczestniczyliśmy w paru programach realizujących różne inicjatywy społeczne.

Były to: darmowe wyjścia na basen Aqua w Lublinie. Z tej inicjatywy mogli korzystać seniorzy z Lublina, zorganizowane zajęcia z muzykoterapii w Klubie Osiedlowym Miniatura na Czechowie, których odbiorcami byli seniorzy, zarówno Ci z naszej grupy, jak i inni chętni. Od 2018 roku rozpoczęliśmy akcję pomocy dla bezdomnych zwierząt ze Schroniska w Lublinie, przy ul. Metalurgicznej 5. Przekazaliśmy do tej pory bardzo dużo nazbieranych darów (poduszki, koce, miski, zabawki), artykułów dla zwierząt, specjalistyczną karmę, a także np. zestaw kluczy niezbędny do naprawy np. domków, bud itd. Ponadto w wyniku tej akcji, udało nam się nawiązać stałą współpracę ze sklepem Auchan, przy ul. Chodźki w Lublinie, który parę razy w roku przekazuje za pośrednictwem fundacji darowiznę na rzecz schroniska.

W roku 2020 nasza inicjatywa była o wiele trudniejsza do zrealizowania, ze względu na covid-19.

Praktycznie cała akcja została przeniesiona do Internetu. Założyliśmy na warsztatach zbiórkę na portalu zrzutka.pl i zaplanowaliśmy od początku strategię pozyskania środków i realizacji inicjatywy dostosowaną do panujących warunków. Często spotkania nasze były trudne, ale dawaliśmy radę i spotykaliśmy się w mniejszych grupach. Do tego bardzo pomogli nam wolontariusze, ponieważ to oni kontaktowali się ze schroniskiem, to oni przekazywali nazbierane dary, a także to oni nagłaśniali naszą zbiórkę w Internecie. W tym roku, np. dużo mniejszym zainteresowaniem cieszyła się standardowa zbiórka pieniędzy, która prowadzona jest we współpracującym z nami antykwariatem. Przez dłuży okres realizacji naszej akcji, antykwariat pozostawał zamknięty i nie było możliwości zebrania darów i pieniędzy w sposób tradycyjny, w zadowalającej wysokości.

Ale i temu udało nam się jakoś sprostać, a także dodatkowo przeprowadziliśmy zbiórkę darów, w okresie przed Zaduszkami dzięki uprzejmości Auchan w Lublinie, gdzie zebraliśmy dużą ilość karmy i artykułów. A także dzięki wspólnej pracy i pozyskanym darowiznom zakupiliśmy finalnie ogromną ilość specjalistycznej karmy, która została przekazana do schroniska. Niestety w tym roku nie mogliśmy zrobić hucznego przekazania naszych darów, więc odbyło się to tylko przy minimalnej liczbie osób.

 

 

Artykuł powstał w ramach projektu „SKO-Senioralny Klub Obywatelski”

„Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020”

Tagi: