Wtorek, 25 czerwca 2024

Z Cyklu „Organizacje z Lublina dla Seniorów”: Przedstawiamy „Stowarzyszenie Gang Poszukiwaczy Szczęścia”

Na zakończenie 2021 roku, chcemy przedstawić kolejny (nie ostatni) artykuł z naszego zapoczątkowanego cyklu „Organizacje z Lublina dla Seniorów” oraz kolejną lubelską organizację pozarządową, prowadzącą ciekawe i angażujące działania dla osób starszych z Lublina i okolic. Przedstawiamy- Stowarzyszenie Gang Poszukiwaczy Szczęścia.

Stowarzyszenie „Gang Poszukiwaczy Szczęścia” istnieje od 2016 roku i jak mówi nazwa jest organizacją zrzeszającą ludzi pragnących zmieniać swoje życie na lepsze, ciekawsze, szczęśliwsze. Od początku istnienia gang prowadził niewielki punkt kultury „Totutaj” będący miejscem spotkań, warsztatów i wydarzeń kulturalnych.

Od 2019 roku działania Stowarzyszenia skupiły się głównie na zajęciach dla osób w wieku 60 lat i więcej, którzy w „Totutaju” mieli swoją „Cafe 60+” ,czyli miejsce gdzie oprócz zajęć edukacyjnych prowadzonych przez stowarzyszenie mogli organizować sobie spotkania, potańcówki, biesiady, także międzypokoleniowe. Było to miejsce otwarte i przyjazne dla Seniorów.

W chwili obecnej z powodu sytuacji covidowej gang został „bezdomny”- czyli zmuszony był do zrezygnowania z lokalu, a seniorzy niestety nie mają możliwości organizowania spotkań w większej grupie w przyjaznym dla nich miejscu.

                        Mimo wszystkich niedogodności stowarzyszenie cały czas działa i stara się zaspokajać potrzeby starszych mieszkańców Lublina i okolic.  Głównym celem stowarzyszenia jest wsparcie seniorów w organizacji czasu wolnego.  Realizowane jest to poprzez takie działania jak organizowanie  wyjść do miejsc kultury i rekreacji. W ramach działań Gangu regularnie organizowane są wyjścia na kręgle, spływy kajakowe, spacery po ogrodzie Botanicznym czy Skansenie, wizyty w ciekawych miejsca na terenie miasta Lublina, czy zapewnienie udziału osób starszych w wydarzeniach kulturalnych takich jak wystawy, wernisaże itp. Stowarzyszanie prowadzi również serię ciekawych warsztatów twórczych, na których uczestnicy tworzą np: dekoracje świąteczne, kartki, stroiki, warsztaty komputerowe oraz cieszące się największym zainteresowaniem cykliczne warsztaty taneczne, które to w ciepłych miesiącach organizowane są w plenerze. Kolejnym ciekawym cyklicznym działaniem są spotkania z ludźmi z pasją, na których osoby w wieku 60 + mogły poznać między innymi podróżników, fotografów, zielarki, malarzy, tancerzy, grupy rekonstrukcji historycznych, poetów, rękodzielników, nowe formy terapii. Ważnym elementem działalności Gangu Poszukiwaczy Szczęścia jest organizacja wycieczek dla seniorów z Lublina i okolic, których głównym celem jest prezentacja mniej znanych miejsc w  województwie lubelskim i propagowanie walorów turystycznych Lubelszczyzny.

                  Informacje o stowarzyszeniu i jego działalności możecie znaleźć na fun-page organizacji (link poniżej):

https://pl-pl.facebook.com/stowarzyszenie.gps

Lub w bardzo ciekawym reportażu który zamieszczamy poniżej:

 

Zapraszamy do zapoznania się z działaniami Stowarzyszenia, a zainteresowane osoby do włączania się w działania Gangu, kontakt można znaleźć w linku do fun page Stowarzyszenia 🙂

 

 

 

Tagi: