Wtorek, 25 czerwca 2024

Z Cyklu „Organizacje z Lublina dla Seniorów”: Przedstawiamy „Fundacja Karuzela Aktywności”

 

Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl prezentujący  organizacje pozarządowe z Lublina, które prowadzą działania na rzecz osób w wieku 60 lat i więcej: w różnych dziedzinach m.in edukacji, aktywizacji społecznej, pomocy, aktywizacji obywatelskiej, czy zapewniając aktywną możliwość spędzania wolnego czasu.

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym artykułem, przedstawiającym organizację, prowadzącą bardzo ciekawe działania dla i z lubelskimi Seniorami- Fundacja Karuzela Aktywności od 2015 roku prowadzi działania na rzecz i z osobami w wieku 60+ w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Mottem tej organizacji  są słowa Marii Grzegorzewskiej o tym, że “KAŻDY ma prawo do szczęście i swojego miejsca w społeczeństwie”, dlatego w działaniach organizacji mozna dostrzec starania aby każda osoba po 60 roku życia wśród zaproponowanych działań znalazła coś dla siebie. Seniorzy mogą uczestniczyć w nowatorskich warsztatach “Kulturalne Zeszyty”, na których uczą się analizować i interpretować dzieła kulturalne, dyskutować i formułować refleksje związane z kontaktem ze sztuką, poszerzają swoje kulturalne horyzonty. Zajęcia te są związane ze wspólnymi wyjściami do kina, teatru, galerii oraz innych miejsc kultury. W 2021 roku  seniorzy zostali zaproszeni na warsztaty tworzenia wierszy i bajek, po których powstały dwa ebooki z twórczością uczestników. Stałe działania obejmują zajęcia taneczno-muzykoterapeutyczne, warsztaty rękodzielnicze i gimnastykę “na krześle”.                                                                                                                                                                                                                                                     

                Od 2020 roku Fundacja rozwija bardzo ciekawy podcast dla seniorów, czyli coś co działa jak internetowe radio dla osób 60+, w którym seniorki poruszają ważne dla nich tematy- Zachęcamy do słuchania, z naszej strony postaramy się publikować poszczególne odcinki Podcastów. 

W ramach działań Fundacji organizowane są także wspólne akcje pomocowe, w ramach których wykorzystywane są umiejętności osób w wieku 60+. Przykładem takich akcji było wsparcie zbiórek na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy robiąc własnoręcznie serię biżuterii lub akcja Ekosenior polegająca na wykonaniu ponad 200 myjek konopnych i uszyciu wielorazowych woreczków na warzywa i owoce oraz rozdaniu ich mieszkańcom Czechowa.

Zapraszamy na stronę Fundecji: www.fundacjakaruzela.org.pl oraz kanał na YouTube gdzie można obejrzeć filmy z działań oraz posłuchać odcinków podcastów https://tiny.pl/9f7hk

Poniżej kilka z nich, prezentujących działania Fundacji Karuzela Aktywności, oraz przedstawiające czym jest Podcast :