Wtorek, 25 czerwca 2024

Seniorzy czytają bajki dzieciom

Jesteśmy grupą inicjatywną seniorów i młodzieży Międzypokoleniowego Klubu Obywatelskiego działającego w ramach projektu z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Nasza grupa seniorów trzy lata temu założyła Stowarzyszenie w Dawnym Dobrym Stylu, które skupia i aktywizuje seniorów. W tym roku razem z Fundacją Przyjaźń realizowaliśmy projekt, który zakładał wykonanie autorskich inicjatyw. Nasza polegała na czytaniu bajek przez seniorów dzieciom przebywającym w szpitalu, a także początkowo na zorganizowaniu dla nich teatrzyku.

Celem naszej inicjatywy było:

1. Profesjonalne nagranie czytanych przez seniorów bajek dla dzieci przebywających w szpitalu.

2. Propagowanie polskich bajek.

3. Zapewnienie nauki przez rozrywkę.

4. Uatrakcyjnienie dzieciom pobytu w szpitalu.

5. Wsparcie psychiczne dzieci w szpitalu.

6. Sprawienie aby seniorzy czuli się potrzebni innym i aktywizowali się społecznie.

Nagraliśmy w sumie 11 bajek. Bajki były bardzo różne i pochodziły z różnych okresów, a także pisane były przez różnych autorów. Założyliśmy dowolność w wyborze bajki. Wśród nich znalazły się np. bajki o II Wielkich pożarach Lublina, które są bardzo znane lokalnie, ale nie zabrakło także klasyków jak Brzydkie kaczątko, czy Kubuś Puchatek. Część seniorów by uatrakcyjnić film, przebierało się w różne stroje, lub używało „gadżetów” tematycznie związanych z treścią bajki. Niestety w związku z panującą pandemią musieliśmy zrezygnować w całości z organizacji teatrzyku.

Bajki były nagrywane przez specjalistkę, w profesjonalny, jak na nasze możliwości sposób. Mogliśmy dzięki uprzejmości Fundacji „Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego” korzystać także ze studia nagrań.

Naszą inicjatywą zainteresowało się lokalne Radio Lublin ——- https://radio.lublin.pl/2020/11/seniorzy-opowiedza-bajki-malym-pacjentom/?fbclid=IwAR1swOIbJ5ZpREhi60lcuzlRwOtipFm03VJuBqAKpTpgAO00cKEwYWKLoGY

Filmiki zostaną opracowane i nagrane na trwały nośnik DVD/CD, a także udostępnione w sieci, np. na kanale You Tube. Nagrane na płyty egzemplarze trafią w najbliższym czasie na dziecięce oddziały szpitalne. Mamy ogromną nadzieję, że dzięki nim chociaż na chwilę dzieciaki oderwą się od rzeczywistości i miło spędzą czas 🙂

Podsumowując rok naszej aktywności, najcięższym zadaniem było pozyskanie środków na naszą inicjatywę. Przeprowadziliśmy tę akcję głównie w Internecie, ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem, mimo iż poziom naszych umiejętności oceniamy na dość podstawowy, to dzięki warsztatom organizowanym przez fundację i pomocy młodzieży daliśmy radę. Samo nagrywanie bajek, też nie było łatwym zadaniem, ale bardzo dobrze się przy nim bawiliśmy i jesteśmy zadowoleni z możliwości pomocy innym osobom.

 

 

Artykuł powstał w ramach zajęć dziennikarskich w projekcie MKO-Międzypokoleniowy Klub Obywatelski który został współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 

 

Następny artykuł
»
Tagi: