Wtorek, 25 czerwca 2024

Lublin wczoraj i dziś – przypominamy sobie historię miasta

Grupa mieszkańców Lublina odkrywa historię kilku lubelskich obiektów i miejsc, które mają znaczenie dla naszego miasta. Seniorzy z grupy działającej przy Fundacji Rozwoju i Aktywności Społecznej „Przyjaźń” postanowiła przypomnieć kulturowe dziedzictwo Lublina. Do współpracy zaproszono młodzież i studentów.

Dlaczego grupa zainteresowała się historią tych miejsc?

– Chcieliśmy przedstawić młodzieży, jak Lublin wyglądał kiedyś i dowiedzieć się, jak młodzi ludzie odbierają i widzą nasze miasto – mówią nam członkowie grupy. W trakcie dyskusji wyszło, że warto opowiedzieć młodzieży o historycznych obiektach kultury – tzw. „teatrze w budowie” i Teatrze Starym –w tym,  jak wyglądały kiedyś, co w nich się mieściło (np. Fotoplastikon w Teatrze Starym).

Teatry, Majdanek i Górki Czechowskie

Teatr w budowie jest dobrze znany tym, którzy mieszkają w Lublinie od kilkudziesięciu lat. Był chyba najdłużej budowanym teatrem na świecie – jego początku sięgają lat siedemdziesiątych poprzedniego wieku. Ostatecznie budowa zakończyła się dopiero w XXI wieku, gdy zlokalizowano w nim Centrum Spotkania Kultur – wojewódzką instytucję kultury, której celem jest propagowanie wielokulturowości Lublina i województwa lubelskiego. Autorem obecnego wyglądu budynku jest lubelski architekt, Bolesław Stelmach. Budynek jest siedzibą Teatru Muzycznego, mieści się w nim sala kongresowa, kinowa, są organizowane wystawy. Dużą atrakcją dla mieszkańców i turystów są ogrody znajdujące się na dachach oraz miejska pasieka pszczół.

Ważnym miejscem dla historycznego dziedzictwa miasta jest teren byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Miejsce to jest  związane z martyrologią Polaków i Żydów.

Kolejnym miejscem w Lublinie, które zainteresowało naszą grupę, był teren tzw. Górek Czechowskich.

Mało kto pamięta, że dawniej górki Czechowskie były podlubelską wsią. Na górkach Czechowskich w okresie dwudziestolecia międzywojennego budowano niskie domy, w których mieszkali urzędnicy państwowi. Na terenie górek mieściła się też cegielnia i przechowalnia lodu (przy rogu ulic Drobnej i Północnej), kościół Mariawitów i budynek Szkoły Policyjnej (dziś już nie ma po nim śladu).Wcześniej, bo za czasów zaboru austriackiego w Lublinie, na terenie dzisiejszych górek czechowskich powstał poligon.

Aby pokazać młodym ludziom dziedzictwo kulturowe Lublina

Chcemy przekazać młodzieży historię naszego miasta nie tylko z lat naszej młodości. Będziemy przybliżać historię miejsc w Lublinie, która dziś nie jest oczywista dla mieszkańców: Teatr Stary, Teatr w budowie (obecnie Centrum Spotkania Kultur), Górki Czechowskie i Obóz Koncentracyjny na Majdanku.

– Planujemy zorganizować przejazd na Majdanek, tam w Muzeum będzie wyświetlony film, przejdziemy się na Górki Czechowskie, Odwiedzimy też CSK i Teatr Stary w Lublinie – opowiada jeden z seniorów.

Spacery wraz z prezentacją miejsc odbędą się 17 i 18 czerwca.
Jeśli chcecie Państwo wesprzeć inicjatywę, poniżej zamieszczamy link do zrzutki.

Darowiznę można także wpłacać bezpośrednio na konto Fundacji:
Fundacja Rozwoju i Aktywności Społecznej „Przyjaźń”, ul. Przyjaźni 14/6 20-314 Lublin, nr konta: 29 1140 1094 0000 5404 0800 1001
tytuł: Darowizna na międzypokoleniową inicjatywę LUBLIN.

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Tagi: