Spacer senioralny pod tytułem Zalew Zemborzycki wczoraj i dziś odbył się w ramach realizacji projektu Senioralna Akcja, Edukacja, Współpraca. Wzajemne Pomaganie i Angażowanie !!!, który jest współfinansowany ze środków Rządowego Programu Aktywni+. Seniorzy w jednej z grup projektowych samodzielnie wymyślili a później zrealizowali inicjatywę społeczną dla siebie i innych osób starszych. Inicjatywa miała na celu wzrost aktywności społecznej wśród seniorów. Grupa planując inicjatywę zastanawiała się nad pokazaniem innym osobom starszym jak szerokie są możliwości działania i spędzania wolnego czasu. O wiele lepsze niż ławka przed blokiem czy kolejny Turecki serial w TV. W tym wypadku wybór padł na lokalną historię, na najbliższe otoczenie Lublina, czyli Zalew Zemborzycki. Inicjatywa przyciągnęła na spacer ponad 30 uczestników w wieku 60 +. Każda osoba z grupy zaangażowała min 1 osobę ze swojego otoczenia.
Wobec tego. Czy wiesz, ile lat służy Zalew Zemborzycki mieszkańcom Lublina?
To już przeszło 50 lat. Historię tych terenów przekazał podczas senioralnego spaceru przewodnik lubelski pan Ryszard Łoziński.
Spacer rozpoczął się od obejrzenia dawnej lodziarni państwa Wilczyńskich, następnie grupa przeszła do Szkoły Podstawowej nr 39 i obejrzała salę tradycji poświęconą Szarym Szeregom. Kolejnym punktem na trasie było zwiedzanie kościoła neogotyckiego pw. Świętego Marcina. Kolejno zobaczono kopiec Kościuszki i obręb dawnego majątku Zemborzyce, który obecnie stanowi ośrodek wypoczynkowy Marina. Szczególnie zatrzymano się przy obiektach po dawnym folwarku i w miejscach po dawnym dworze królewskim. Padający coraz mocniej deszcz wymusił na zwiedzających szybsze przybycie do restauracji Na fali, na poczęstunek i ciepłą herbatę – dawniej znana mieszkańcom Lublina jako restauracja Bosman. Na miejscu kontynuowano dalsze opowieści i pokazywano archiwalne zdjęcia terenu. Dawniej na terenie dzisiejszego Zalewu było: boisko piłkarskie, młyn jeden z dwóch, skocznia narciarska, a przy „Marinie” były pastwiska, o czym poinformował uczestników przewodnik. Po zakończeniu inicjatywy pozostał niedosyt wiedzy, którą uczestnicy spaceru planują dalej zgłębić, aby mieć kompletne informacje o terenach wokół Lublina.
Poniżej kilka zdjęć z prywatnej kolekcji Pana Ryszarda Łozińskiego
Fotografie Majątku Zemborzyce z okresu międzywojennego
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025- Edycja 2024